Nasi członkowie - samorządy: Gmina Wicko

Gmina Wicko swym zasięgiem obejmuje obszar 216,08 km2 zajmując północne tereny powiatu lęborskiego w województwie pomorskim. W skład Gminy wchodzi 13 sołectw : Wicko, Białogarda, Łebieniec, Gęś, Żarnowska, Wojciechowo, Sarbsk, Wrzeście, Maszewko, Charbrowo, Szczenurze, Roczczyce oraz Nowęcin. Obszar gminy stanowi część niezwykle malowniczego i atrakcyjnego Wybrzeża Słowińskiego o wybitnych walorach przyrodniczo – krajobrazowych.

Na terenie gminy, znajduje się trzecie co do wielkości w Polsce jezioro Łebsko, oraz jezioro Sarbsko i Czarne.

Znajduje się tu Słowiński Park Narodowy, 4 rezerwaty przyrody, 1 użytek ekologiczny oraz 62 pomniki przyrody.

Graniczy z gminami:

od Północy z gminą Łeba

od Zachodu z gminami Główczyce i Smołdzino

od Wschodu z gminą Choczewo

od Południa z gminą Nowa Wieś Lęborska

Przez teren Gminy przebiegają takie szlaki komunikacyjne jak: droga wojewódzka Nr 214 relacji Łeba – Lębork, droga wojewódzka Nr 213 relacji Puck – Słupsk oraz linia kolejowa relacji Lębork – Łeba.

 

Gmina Wicko, położona na ziemiach lęborskich, z dostępem do morza Bałtyckiego, proponuje wiele urokliwych i pięknych miejsc do wypoczynku. Niektóre miejscowości zasługują na szczególną uwagę i zainteresowanie ze strony turysty.

W Nowęcinie, który dysponuje znakomitą bazą hotelowo – noclegową, przyjemnie można regenerować siły w siodle ucząc się jazdy konnej, bądź na spacerach wśród łąk nad brzegiem jeziora Sarbsko. Można również zwiedzić Park Dinozaurów, w którym każdy znajdzie coś ciekawego dla siebie.

 

Malownicza miejscowość położona nad jeziorem Łebsko, w otulinie Słowińskiego Parku Narodowego, ze ścisłym Rezerwatem Lęgów Ptasich to Żarnowska. Oferująca relaks i wypoczynek w kwaterach o wysokim standardzie, pomost widokowy sprzyjający wędkowaniu  i szlak rowerowy Łeba - Kluki to tylko niektóre jej walory. 

 Warto zatrzymać się w Sarbsku, gdzie miłośnicy windsurfingu, kajaków i rowerów wodnych, na  urokliwym jeziorze, mogą bez przeszkód uprawiać tak popularne na tym terenie sporty wodne. Pozostali miłośnicy podwodnych przygód mogą natomiast zwiedzić Park Rekreacyjno - Edukacyjny związany tematycznie z fauną i florą mórz i oceanów, a także kulturą i historią regionu Pomorza.

Koniecznie należy zwiedzić stojący wśród pięknego starodrzewu, murowany z kamienia kościół z 1925 roku. Przez Rezerwat Mierzei Sarbskiej, a dokładnie z miejscowości Ulinia, prowadzi droga do plaży morskiej, gdzie dostrzec można wrak niemieckiego statku „Vest Star”, który zatonął podczas sztormu w 1984r.  


Warto także obejrzeć dwór Somitzów z XVII w. oraz kościółek z 1669r z barokowym wyposażeniem w Charbrowie czy Galerię Rzeźby Współczesnej w Poraju.
Mnóstwo wrażeń i dobrą zabawę zapewniają również atrakcje znajdujące się na Farmie Alexa w Charbrowie. Panujący na miejscu sielski klimat tylko zachęca do nieposkromionej niczym zabawy.

 • Galeria Rzeźby Współczesnej w Poraju.
 • Park dinozaurów "ŁEBA PARK" w Nowęcinie
 • Park Rekreacyjno-Edukacyjny Sea Park Sarbsk
 • Farma Alexa

 

Nasi członkowie - samorządy: Gmina Nowa Wieś Lęborska

Gmina Nowa Wieś Lęborska jest jedną z największych gmin w województwie pomorskim. Na 270,39 km2 mieszka ponad 13 tys. osób. Położona jest w środkowej części powiatu lęborskiego. Gmina leży w dolinie rzeki Łeby pomiędzy terenami wysoczyzn Pojezierza Kaszubskiego i Pobrzeża Kaszubskiego. Od strony południowej otoczona jest kompleksami leśnymi stanowiącymi część Parku krajobrazowego „Dolina Słupi”. Jest to obszar urozmaicony topograficznie i atrakcyjny pod względem klimatycznym i krajobrazowym. Zróżnicowana rzeźba terenu oraz duże, otwarte przestrzenie tworzą malownicze krajobrazy i wręcz zachęcają do wędrówek pieszych, rowerowych czy konnych. Sieć rzeczna, a zwłaszcza rzeka Łeba stwarza dogodne warunki do uprawiania turystyki kajakowej, ale również do innej aktywności związanej z wodami powierzchniowymi np. wędkarstwem. Zwolennicy spokojnego wypoczynku nad wodą znajdą swoje miejsce nad jeziorem Lubowidz, objęte strefą ciszy i do tego otoczone kordonem lasów bogatych w grzyby. Prawdziwy raj dla wędkarzy i dla grzybiarzy! Jezioro Lubowidz to również oferta aktywnego wypoczynku – szkolenia żeglarskie, szkolenia płetwonurków, coroczne regaty na zakończenie sezonu.

Przez teren gminy przebiegają ważne szlaki komunikacyjne: droga krajowa Nr 6 relacji Szczecin - Gdańsk, droga wojewódzka Nr 214 relacji Łeba - Lębork - Bytów. Przez teren Gminy przebiegają również linie kolejowe relacji Szczecin – Gdynia oraz Lębork - Łeba.

Warto zobaczyć tu przydrożne kapliczki i kościoły: w Łebieniu (z 1891 r.), Janowicach
(z 1882 r.), Garczegorzu (z 1840 r.), Chocielewku (z 1918 r.), Leśnicach i Nowej Wsi Lęborskiej (z początku XX wieku). Ślady niedawnej, mrocznej historii znajdują się w Krępie Kaszubskiej. Na cmentarzu w tej miejscowości spoczywają więźniowie obozu koncentracyjnego w Stutthofie – ofiary „marszu śmierci”. Upamiętnia te wydarzenia usytuowana w Krępie Izba Pamięci Ofiar Marszu Śmierci. W miejscowości Leśnice znajduje się dwór wraz z późnobarokowym parkiem, pochodzący z końca XVIII wieku. W Leśnicach warto zobaczyć także park leśny pochodzący z przełomu XIX i XX wieku. Dwory pochodzące z końca XVIII zobaczyć można także w miejscowościach Janowice i Darżewo.
W miejscowości Garczegorze znajduje się Kaplica Grobowa murowana z przełomu XVIII
i XIX wieku.

 

Nasi członkowie - samorządy: Gmina Miejska Łeba

Łeba - to jedna z wyjątkowych miejscowości nadmorskich , Królestwo Złocistych Plaż , Księstwo Łeba. Co roku odwiedza miasto wielka rzesza turystów. Każdy znajdzie coś dla siebie .Bogata infrastruktura , nowoczesna baza noclegowa , mekka żeglarstwa i windsurfingu .Tu nie można się nudzić , gospodarze co roku od maja do września przygotowują dla turystów wiele wydarzeń kulturalnych .Łeba to nie tylko lato to również leczniczy klimat , w sąsiedztwie  Słowińskiego Parku Narodowego , w otulinie lasów sosnowych , dwóch malowniczych jezior i wstęgi rzeki Łeby daje odwiedzającym leczniczy klimat , szczególnie jesienią , zima i wiosną . Tu możesz podreperować swoje zdrowie , nabrać sił aby zmierzyć się z życiem .

Zapraszamy przez cały rok

Było świata cudów siedem

Nad Bałtykiem został jeden

Pośród pięknych miast bez liku ŁEBA PERŁĄ JEST BAŁTYKU

 
 
(fot. Radosław Czyżewski)

Nasi członkowie - samorządy: Gmina Miasto Lębork

 Lębork - miasto położone w pradolinie rzeki Łeby, pomiędzy zalesionymi wzgórzami na terenie zwanym Błękitną Krainą, w województwie pomorskim. Stolica powiatu, liczy ok. 35 tys. mieszkańców.

Przeszłość Lęborka jest ściśle związana z historią Polski i Niemiec. Według jednej z hipotez Lębork otrzymał prawa miejskie w 1285 roku z rąk księcia gdańskiego Mściwoja II, bardziej udokumentowany jest jednak fakt lokacji miasta na prawie chełmińskim przez Wielkiego Mistrza Zakonu Krzyżackiego Dietricha von Altenburga w 1341 roku.

Lębork leży na trasie Pomorskiego Drogi św. Jakuba Ap., który jest częścią szerszej sieci europejskiej, prowadzącej do Santiago de Compostela w Hiszpanii. W Sanktuarium św. Jakuba Ap. znajdują się relikwie świętego Jakuba Apostoła, który od 1998 roku jest oficjalnym Patronem Miasta.

Wizytówkę i ulubione miejsce spotkań mieszkańców i turystów stanowi ulica Staromiejska z częściowo zachowaną starą zabudową – kamienicami mieszczańskimi z przełomu XIX i. XX w., a także odrestaurowane średniowieczne obwarowania miejskie, które łączą się w centralnym punkcie starego miasta, na zrewitalizowanym Placu Pokoju. Uzupełnieniem są dwie fontanny – odnowiona w dawnym stylu fontanna z żabkami oraz nowoczesna, z podświetlanymi strumieniami wody i oprawą dźwiękową.

Przez miasto przepływa rzeka Łeba oraz jej dopływ - Okalica. Lębork to miasto zielone – trzy parki, liczne skwery, place zabaw, a także pływalnia, hala sportowo-widowiskowa, korty tenisowe, stadion, sezonowe sztuczne lodowisko oraz nowoczesne boiska ze sztuczną nawierzchnią, co gwarantuje dobry wypoczynek i relaks mieszkańcom i turystom.

Największym i najważniejszym wydarzeniem kulturalnym miasta są lipcowe Lęborskie Dni Jakubowe. Jest to impreza wielowymiarowa, łączącą historię, kulturę i tradycję minionych wieków z dużą ilością imprez o charakterze kulturalnym, rekreacyjnym i handlowym

Miasto posiada rozbudowaną, nowoczesną infrastrukturę miejską – wodociągi, stację uzdatniania wody, kanalizację, nowoczesną oczyszczalnię ścieków, wysypisko odpadów stałych, elektrociepłownię opalaną biomasą, która najeży do najnowocześniejszych w kraju.

Główny kierunek rozwoju przestrzennego i gospodarczego miasta stanowi obszar zwany Lębork-Wschód, na wschodnich krańcach miasta przy drodze krajowej nr 6. Powstała tam również podstrefa „Lębork” Słupskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

 

Warto zobaczyć

 • Zrewaloryzowane średniowieczne mury obronne wraz z trzema odbudowanymi basztami, w których prezentowane są wystawy
 • Baszta Bluszczowa z XIV w.
 • Sanktuarium św. Jakuba Ap. z XIV/XV w.
 • Zamek krzyżacki z XIV w.
 • Młyn i tzw. Dom Młynarza (XIV/XV w.) oraz spichlerz solny (XVI w.)
 • Neogotycki ratusz miejski z 1900r.
 • Kamienice mieszczańskie z przeł. XIX/XX w. przy ul. Staromiejskiej
 • Neogotyckie: kościół NMP Królowej Polski przy Pl. Kopernika, budynek poczty przy ul. Armii Krajowej
 • Muzeum przy ul. Młynarskiej 14/15: wystawa archeologiczna (pradzieje ziemi słupskiej i lęborskiej), galeria sztuki „Strome Schody”, gabinet Paula Nipkowa, prekursora telewizji urodzonego w 1860r. w Lęborku (Lauenburgu)
 • „Trasa Nipkowa” - oznakowana trasa turystyczna pokazuje miejsca, z którymi związany był prekursor telewizji, Paul Nipkow. Trasa rozpoczyna się przy Muzeum, ul. Młynarska 14/15;
 • w sali multimedialnej muzeum prezentowany jest film 3D o średniowiecznym systemie obronnym Lęborka.

 

Centrum Informacji Turystycznej

Brama Kaszubskiego Pierścienia”

ul. Niepodległości 6

tel. +48 59 8420 134

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Informacja Turystyczna – „Stacja Kultura” (dworzec PKP)

ul. Dworcowa 8a

tel. +48 601 825 206

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Urząd Miejski w Lęborku, ul. Armii Krajowej 14

tel. 59 8624-280

www.lebork.pl

 

 
 
 

Nasi członkowie - samorządy: Powiat Lęborski

POWIAT LĘBORSKI

Starostwo Powiatowe

w Lęborku

 

tel.: (59) 86 24 800, 86 21 067

fax:(59) 86 21 406

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Czynne:

poniedziałek 8.00-16.00,

wtorek-piątek 7.30-15.30

 

Powiat lęborski to interesujący obszar rozciągający się od północnych krańców Pojezierza Bytowskiego po brzeg Bałtyku.

Dogodne położenie geograficzne, cudownie białe, naturalnie szerokie, gorące od palących promieni słonecznych morskie plaże, unikatowe w Europie ruchome wydmy, Słowiński Park Narodowy uznany przez UNESCO Światowym Rezerwatem Biosfery, liczne rezerwaty przyrody, bogactwo świata fauny i flory sprawią, że każdy zachowa w pamięci niepowtarzalne piękno odkrytych przez siebie miejsc.

Powiat lęborski oferuje turystom nie tylko uroki leniwego plażowania, ale daje możliwości uprawiania turystyki czynnej.

Miłośnicy pieszych wędrówek mogą poruszać się po wyznaczonych szlakach. Pasjonaci historii zobaczą wiele zabytków. Spełnimy również oczekiwania amatorów uprawiania sportów wodnych, wędkowania i jazdy konnej. A wszystko to w otoczeniu przepięknej, nie skażonej gospodarką człowieka przyrody, gdzie fantastyczne plenery znajdą fotograficy. Dla miłośników żeglarstwa przygotowano port jachtowy w Łebie, który może przyjąć i zapewnić pełną obsługę 120 jednostkom różnych klas.

Na wszystkich przyjezdnych czeka dobrze przygotowana baza noclegowa i gastronomiczna. Hotele, motele, pensjonaty, kwatery prywatne, gospodarstwa agroturystyczne, campingi i pola namiotowe spełnią wymagania każdego.

Ziemia Lęborska nazywana „Błękitną Krainą” i będąca „Perłą Bałtyku” Łeba przyciąga rokrocznie tysiące turystów.

 

 
Gmina Miejska Łeba
Gmina Wicko
Gmina Nowa Wieś Lęborska

Biuro

Gmina Cewice
Gmina Choczewo
Gmina Miasto Lębork
Powiat Lęborski