Nasi członkowie - samorządy: Gmina Miasto Lębork

 Lębork - miasto położone w pradolinie rzeki Łeby, pomiędzy zalesionymi wzgórzami na terenie zwanym Błękitną Krainą, w województwie pomorskim. Stolica powiatu, liczy ok. 35 tys. mieszkańców.

Przeszłość Lęborka jest ściśle związana z historią Polski i Niemiec. Według jednej z hipotez Lębork otrzymał prawa miejskie w 1285 roku z rąk księcia gdańskiego Mściwoja II, bardziej udokumentowany jest jednak fakt lokacji miasta na prawie chełmińskim przez Wielkiego Mistrza Zakonu Krzyżackiego Dietricha von Altenburga w 1341 roku.

Lębork leży na trasie Pomorskiego Drogi św. Jakuba Ap., który jest częścią szerszej sieci europejskiej, prowadzącej do Santiago de Compostela w Hiszpanii. W Sanktuarium św. Jakuba Ap. znajdują się relikwie świętego Jakuba Apostoła, który od 1998 roku jest oficjalnym Patronem Miasta.

Wizytówkę i ulubione miejsce spotkań mieszkańców i turystów stanowi ulica Staromiejska z częściowo zachowaną starą zabudową – kamienicami mieszczańskimi z przełomu XIX i. XX w., a także odrestaurowane średniowieczne obwarowania miejskie, które łączą się w centralnym punkcie starego miasta, na zrewitalizowanym Placu Pokoju. Uzupełnieniem są dwie fontanny – odnowiona w dawnym stylu fontanna z żabkami oraz nowoczesna, z podświetlanymi strumieniami wody i oprawą dźwiękową.

Przez miasto przepływa rzeka Łeba oraz jej dopływ - Okalica. Lębork to miasto zielone – trzy parki, liczne skwery, place zabaw, a także pływalnia, hala sportowo-widowiskowa, korty tenisowe, stadion, sezonowe sztuczne lodowisko oraz nowoczesne boiska ze sztuczną nawierzchnią, co gwarantuje dobry wypoczynek i relaks mieszkańcom i turystom.

Największym i najważniejszym wydarzeniem kulturalnym miasta są lipcowe Lęborskie Dni Jakubowe. Jest to impreza wielowymiarowa, łączącą historię, kulturę i tradycję minionych wieków z dużą ilością imprez o charakterze kulturalnym, rekreacyjnym i handlowym

Miasto posiada rozbudowaną, nowoczesną infrastrukturę miejską – wodociągi, stację uzdatniania wody, kanalizację, nowoczesną oczyszczalnię ścieków, wysypisko odpadów stałych, elektrociepłownię opalaną biomasą, która najeży do najnowocześniejszych w kraju.

Główny kierunek rozwoju przestrzennego i gospodarczego miasta stanowi obszar zwany Lębork-Wschód, na wschodnich krańcach miasta przy drodze krajowej nr 6. Powstała tam również podstrefa „Lębork” Słupskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

 

Warto zobaczyć

 • Zrewaloryzowane średniowieczne mury obronne wraz z trzema odbudowanymi basztami, w których prezentowane są wystawy
 • Baszta Bluszczowa z XIV w.
 • Sanktuarium św. Jakuba Ap. z XIV/XV w.
 • Zamek krzyżacki z XIV w.
 • Młyn i tzw. Dom Młynarza (XIV/XV w.) oraz spichlerz solny (XVI w.)
 • Neogotycki ratusz miejski z 1900r.
 • Kamienice mieszczańskie z przeł. XIX/XX w. przy ul. Staromiejskiej
 • Neogotyckie: kościół NMP Królowej Polski przy Pl. Kopernika, budynek poczty przy ul. Armii Krajowej
 • Muzeum przy ul. Młynarskiej 14/15: wystawa archeologiczna (pradzieje ziemi słupskiej i lęborskiej), galeria sztuki „Strome Schody”, gabinet Paula Nipkowa, prekursora telewizji urodzonego w 1860r. w Lęborku (Lauenburgu)
 • „Trasa Nipkowa” - oznakowana trasa turystyczna pokazuje miejsca, z którymi związany był prekursor telewizji, Paul Nipkow. Trasa rozpoczyna się przy Muzeum, ul. Młynarska 14/15;
 • w sali multimedialnej muzeum prezentowany jest film 3D o średniowiecznym systemie obronnym Lęborka.

 

Centrum Informacji Turystycznej

Brama Kaszubskiego Pierścienia”

ul. Niepodległości 6

tel. +48 59 8420 134

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Informacja Turystyczna – „Stacja Kultura” (dworzec PKP)

ul. Dworcowa 8a

tel. +48 601 825 206

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Urząd Miejski w Lęborku, ul. Armii Krajowej 14

tel. 59 8624-280

www.lebork.pl

 

 
 
 

Nasi członkowie - samorządy: Gmina Miejska Łeba

Łeba - to jedna z wyjątkowych miejscowości nadmorskich , Królestwo Złocistych Plaż , Księstwo Łeba. Co roku odwiedza miasto wielka rzesza turystów. Każdy znajdzie coś dla siebie .Bogata infrastruktura , nowoczesna baza noclegowa , mekka żeglarstwa i windsurfingu .Tu nie można się nudzić , gospodarze co roku od maja do września przygotowują dla turystów wiele wydarzeń kulturalnych .Łeba to nie tylko lato to również leczniczy klimat , w sąsiedztwie  Słowińskiego Parku Narodowego , w otulinie lasów sosnowych , dwóch malowniczych jezior i wstęgi rzeki Łeby daje odwiedzającym leczniczy klimat , szczególnie jesienią , zima i wiosną . Tu możesz podreperować swoje zdrowie , nabrać sił aby zmierzyć się z życiem .

Zapraszamy przez cały rok

Było świata cudów siedem

Nad Bałtykiem został jeden

Pośród pięknych miast bez liku ŁEBA PERŁĄ JEST BAŁTYKU

 
 
(fot. Radosław Czyżewski)

Nasi członkowie - samorządy: Gmina Cewice

Gmina Cewice leży w południowej części powiatu lęborskiego, w odległości 50 km od Łeby. Przez gminę przebiegają dwie drogi wojewódzkie: 212 Chojnice – Osowo Lęborskie i 214 Warlubie – Kościerzyna – Łeba. Piękne lasy, liczne jeziora, rzeki i łąki decydują o unikalnych warunkach przyrodniczo - krajobrazowych. Niezwykły krajobraz i bogactwo środowiska naturalnego czyni ten teren niezwykle atrakcyjnym dla osób chcących aktywnie spędzić czas na łonie natury.

 

 
 

Nasi członkowie - samorządy: Powiat Lęborski

POWIAT LĘBORSKI

Starostwo Powiatowe

w Lęborku

 

tel.: (59) 86 24 800, 86 21 067

fax:(59) 86 21 406

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Czynne:

poniedziałek 8.00-16.00,

wtorek-piątek 7.30-15.30

 

Powiat lęborski to interesujący obszar rozciągający się od północnych krańców Pojezierza Bytowskiego po brzeg Bałtyku.

Dogodne położenie geograficzne, cudownie białe, naturalnie szerokie, gorące od palących promieni słonecznych morskie plaże, unikatowe w Europie ruchome wydmy, Słowiński Park Narodowy uznany przez UNESCO Światowym Rezerwatem Biosfery, liczne rezerwaty przyrody, bogactwo świata fauny i flory sprawią, że każdy zachowa w pamięci niepowtarzalne piękno odkrytych przez siebie miejsc.

Powiat lęborski oferuje turystom nie tylko uroki leniwego plażowania, ale daje możliwości uprawiania turystyki czynnej.

Miłośnicy pieszych wędrówek mogą poruszać się po wyznaczonych szlakach. Pasjonaci historii zobaczą wiele zabytków. Spełnimy również oczekiwania amatorów uprawiania sportów wodnych, wędkowania i jazdy konnej. A wszystko to w otoczeniu przepięknej, nie skażonej gospodarką człowieka przyrody, gdzie fantastyczne plenery znajdą fotograficy. Dla miłośników żeglarstwa przygotowano port jachtowy w Łebie, który może przyjąć i zapewnić pełną obsługę 120 jednostkom różnych klas.

Na wszystkich przyjezdnych czeka dobrze przygotowana baza noclegowa i gastronomiczna. Hotele, motele, pensjonaty, kwatery prywatne, gospodarstwa agroturystyczne, campingi i pola namiotowe spełnią wymagania każdego.

Ziemia Lęborska nazywana „Błękitną Krainą” i będąca „Perłą Bałtyku” Łeba przyciąga rokrocznie tysiące turystów.

 

 

Nasi członkowie - samorządy: Gmina Choczewo

Gmina Choczewo, jedyna nadmorska gmina w powiecie wejherowskim, znajduje się we wschodniej części Pobrzeża Słowińskiego i obejmuje tereny leżące wzdłuż 17-kilometrowego odcinka wybrzeża na wschód od Łeby. Jest jedną z największych gmin w powiecie (powierzchnia ok. 182,73 km2), a w jej skład wchodzi 31 wsi skupionych w 14 sołectwach. Mieszka tu blisko 6 tys. osób. Siedzibą władz samorządowych jest Choczewo. Blisko połowę powierzchni gminy zajmują lasy – czyste i bogate w runo leśne i grzyby. Dodając do tego malownicze i zasobne w ryby jeziora: Choczewo i Kopalińskie oraz bliskość morza, okolice Choczewa jawią się jako idealne miejsce, gdzie można spędzać czas na łonie przyrody. Do wypoczywania zachęcają także wyjątkowe na polskim wybrzeżu, czyste i niezatłoczone plaże w Lubiatowie, Słajszewie i Sasinie, gdzie znajduje się jedna z najpiękniejszych latarni morskich – Stilo – posadowiona na wysokiej wydmie, 1000 m od linii brzegowej. Wymieniając walory gminy, nie można pominąć również rezerwatu przyrody „Choczewskie Cisy”, istniejącego od 1961 roku. Gmina Choczewo to także doskonałe miejsce dla aktywnych turystów – gęsta sieć lokalnych dróg, zarówno asfaltowych jak i gruntowych, znakowane szlaki rowerowe i piesze oraz trasy przeznaczone do wycieczek konnych, sprawiają, że odwiedzający mogą w interesujący sposób poznawać tutejsze zabytki i atrakcje. Gmina Choczewo ma ciekawą i bogatą, sięgającą czasów średniowiecza historię, nierozerwalnie związaną z losami Pomorza Gdańskiego i Ziemi Lęborskiej. To właśnie tu znajduje się większość z zabytkowych kompleksów dworsko- i pałacowo-parkowych Szlaku Kulturowego „Dwory i Pałace Północnych Kaszub”. Podziwiając dawną architekturę i XIX-wieczne założenia parkowe, warto pamiętać o tutejszych znamienitych rodach szlacheckich – Dzięcielskich, Wejherach, Jackowskich, Łętowskich, Krokowskich i Przebendowskich. Niezaprzeczalne walory turystyczne gminy stały się podstawą do rozwoju sieci gospodarstw agroturystycznych, oferujących prawdziwy wypoczynek na łonie natury i wyżywienie oparte na własnych, ekologicznych produktach. Pierwsze potrawy z powiatu wejherowskiego wpisane na Listę Produktów Tradycyjnych i Regionalnych Ministerstwa Rolnictwa pochodzą właśnie z gminy Choczewo.

 

 
Gmina Miejska Łeba
Gmina Wicko
Gmina Nowa Wieś Lęborska

Biuro

Gmina Cewice
Gmina Choczewo
Gmina Miasto Lębork
Powiat Lęborski